Ametiühingud julgustavad hooldajaid palgatõusu küsima

Riik soovib juulist hooldajatele palgaraha lisaks anda, selleks on vaja ametiühingutel ja tööandjatel kokkuleppele jõuda. Eesti hooldekodudes abistab üks hooldaja kohati umbes 18 elanikku või isegi enam, teenides olenevalt piirkonnast tasuks 725 kuni 1300 eurot kuus. Töö on vahetusega, palga arvestus summaarne ning öö- ja nädalavahetuse töötunnid on põhipalga hulka arvestatud.

Eesti Ametiühingute Keskliidu esimehe Jaan-Hendrik Toomeli sõnul on ametiühingute sihiks ööpäevaringse üldhooldusteenuse hooldustöötajate palga alammäära kokku leppimine sektoriülese kollektiivlepinguga. „Pikemaks eesmärgiks on tervishoiutöötajate kollektiivlepingus 2023. aastaks paika panduga samale tasemele jõudmine - 1. aprillist tõuseb tervishoiuasutuste hooldustöötajate miinimumpalk 1160 euroni kuus,“ lisas Toomel.

Madal palk, töö iseloom ja jäigad töötingimused hoiavad inimesed hooldajaametist eemal. Uusi hooldajaid lisandub vähe ja praeguste töötajate voolavus on suur. Seetõttu tõdeb Toomel, et tööandjate valmidus kokkuleppele jõuda võiks olla suurem. Peale mitmeid ametiühingute ja tööandjate ühiseid kohtumisi sotsiaalministeeriumis seisavad läbirääkimised aga paigal.

„Kutsun hoolekandeasutustes töötavaid hooldajaid üles astuma Sotsiaalala Töötajate Ametiühingusse, et koos enda õiguste eest seista. Samuti võivad töötajad ka otse tööandjalt küsida, millal riigi poolt jagatav raha nendeni jõuab,“ julgustab Jaan-Hendrik Toomel hooldekodudes töötavaid hooldajaid ametiühinguga liituma ja tööandjalt palgalisa küsima.

 Riik plaanib hoolderefomiga investeerida üldhooldusteenuse kättesaadavusse ja pakutava teenuse kvaliteeti 2023. aastal 40 miljonit, 2024. aastal 57 miljonit ja 2026. aastal 62 miljonit eurot.

 Lähem info: Riigi- ja Omavalitsusasutuste Töötajate Ametiühingute Liidu esimees Kalle Liivamägi, tel 525 0063

×